W prawie szwajcarskim, własność podzielona na piętra (PPE, w języku niemieckim: Stockwerkeigentum) to forma współwłasności w Szwajcarii, w której każdy współwłaściciel posiada udział w nieruchomości, co daje mu wyłączne prawo do swojego mieszkania.

 

Balkon jest bez wątpienia miejscem, gdzie są najściślejsze relacje sąsiedzkie. Jeśli jesteś właścicielem mieszkania w współwłasności, musisz przestrzegać tych samych zasad sąsiedzkich co najemcy. Ponadto, nie możesz dowolnie modyfikować balkonu, ponieważ prawnie nie jest on Twoją własnością.

Właściciele mieszkań w budynku wielorodzinnym muszą okazywać szacunek swoim sąsiadom i nie podejmować działań, które mogłyby zmienić ogólny wygląd budynku. Jako właściciel mieszkania w budynku wielorodzinnym, nie posiadasz „swojego” mieszkania, ale prawo specjalne do jego wyłącznego użytkowania. Ponadto, masz prawo do korzystania z części konstrukcyjnych, które są niezbędnie wspólne dla wszystkich. Obejmują one miejsca parkingowe na zewnątrz, teren, dach, żaluzje, fundamenty i ściany nośne, ogród, balkony i tarasy. Prawo nie pozwala przypisać tych części konstrukcyjnych do wyłącznej własności współwłaściciela, nawet jeśli balkon logicznie jest częścią mieszkania. Dlatego też często pojawiają się spory dotyczące tego, co jest dozwolone na balkonie.

Wszystko, co nie przeszkadza sąsiadom, jest dozwolone Właściciele mieszkań w budynku wielorodzinnym muszą przestrzegać tych samych zasad co najemcy. Są częścią społeczności i muszą okazywać szacunek. Zazwyczaj dozwolone jest to, co nie przeszkadza sąsiadom i nie wpływa negatywnie na ogólny wygląd budynku:

  • Możesz ozdobić swój balkon roślinami, o ile umieścisz je w odpowiednich doniczkach i pojemnikach.
  • Pergole są dozwolone pod warunkiem, że rośliny pnące nie rosną na elewacji i nie wywierają nadmiernego obciążenia na strukturę budynku.
  • Nie powinieneś zawieszać doniczek na zewnątrz bez zgody społeczności współwłaścicieli.
  • Możesz organizować przyjęcia, grillować i słuchać muzyki, ale musisz mieć wzgląd na sąsiadów. Upewnij się, że Twój grill nie wytwarza zbyt dużej ilości dymu i przestrzegaj ciszy nocnej. Innymi słowy, od godziny 22:00 ogranicz głośność rozmów wokół stołu i obniż poziom dźwięku muzyki lub kontynu
  • Możesz karmić ptaki, o ile elewacja nie zostanie zbyt mocno zabrudzona odchodami, a żaden sąsiad nie czuje się nadmiernie zakłócony przez hałaśliwe ćwierkanie. Ptaki śpiewające zazwyczaj nie stanowią problemu, ale unikaj karmienia gołębi. Po pierwsze, ich odchody korodują elewację, a po drugie, są nosicielami groźnych patogenów.
  • Możesz wieszać pranie, ale nie instaluj suszarki ani stałej liny do prania bez zgody współwłaścicieli. Podobnie jak doniczki, liny do prania lub suszarki muszą być bezpiecznie zamocowane, aby nie mogły zostać zerwane i nie stwarzały zagrożenia dla ludzi lub mienia w przypadku typowej burzy w regionie.

Współwłaściciele muszą zatwierdzić podjęte działania.

Prawo specjalne dotyczy prawa użytkowania. Dlatego nie powinieneś wprowadzać żadnych zmian na balkonie, jeśli wpływają one na ogólny wygląd budynku. Na przykład, jeśli chcesz oszklony balkon, aby uniknąć podmuchów wiatru, samo zgodzenie się sąsiadów bezpośrednich nie wystarczy. Społeczność współwłaścicieli musi zatwierdzić twój projekt, nawet jeśli sam ponosisz koszty. Jeśli wymagane jest działanie strukturalne, wystarcza większość współwłaścicieli. Prace budowlane o charakterze użytecznym wymagają większości kwalifikowanej (większość współwłaścicieli i większość udziałów), podczas gdy luksusowe rozwiązania architektoniczne wymagają jednomyślności, chyba że ustawa regulaminu współwłasności stanowi inaczej. To społeczność ma kompetencje w decydowaniu, czy oszklony balkon jest użyteczny czy luksusowy. Zanim zainstalujesz zabezpieczenie przed „niechcianymi spojrzeniami”

lub antenę satelitarną, porozmawiaj o tym z wszystkimi współwłaścicielami.

Prawo specjalne ma także swoje korzyści.

Nie musisz ponosić kosztów, jeśli na przykład woda wypływa na balkon osoby poniżej z powodu pęknięć w podłodze balkonu. Koszty konserwacji i naprawy wspólnej nieruchomości są pokrywane przez społeczność współwłaścicieli. Po prostu uczestniczysz w kosztach proporcjonalnie do swojego udziału. Jeśli fundusz renowacyjny jest odpowiednio zasilony, rachunek zostanie pokryty z tych rezerw. Sytuacja jest inna w przypadku uszkodzeń wyposażenia balkonu. Samodzielnie płacisz za naprawę lub wymianę podłogi, którą sam zainstalowałeś, mebli lub girlandy świetlnej.