Ubezpieczenie samochodu w Szwajcarii
Jak zarejestrować auto w Szwajcarii?
Aby zostać dopuszczonym do ruchu, pojazd musi posiadać tablicę kontrolną i prawo jazdy. Pojazd musi spełniać wymogi prawne i być bezpieczny. Ponadto posiadacz musi mieć wykupione ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.
Aby wykupić ubezpieczenie auta w Szwajcarii skontaktuj się nami.
Zezwolenie na poruszanie się oraz tablice rejestracyjne wydawane są:
- za przedstawieniem zaświadczenia potwierdzającego, że ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej zostało zawarte (w tym celu zwrócenia się do ubezpieczyciela);
- w przypadku nowych pojazdów: za przedstawieniem ekspertyzy (formularz 13.20A, dostępny u importera lub urzędzie celnego)
- w przypadku pojazdów używanych: w przypadku przedstawienia poprzedniego zezwolenia na dopuszczenie do obiegu i ewentualnie raportu eksperta (formularz 13.20B), jeżeli miała miejsce następna inspekcja
- przy przedstawieniu zaświadczenia potwierdzającego, że pojazd wyprodukowany za granicą był opodatkowany lub nie podlega procedurze celnej.
Dodatkowo oprócz ubezpieczenia samochodu w Szwajcarii opłaca się podatek drogowy.
Zarejestruj pojazd w Szwajcarii , kto za to odpowiada?
Rejestracja jest obowiązkiem kantonu, w którym znajduje się miejsce parkingowe pojazdu. Parking to zazwyczaj miejsce, w którym zaparkujesz pojazd na noc. W większości przypadków jest to kanton zamieszkania. Miejsce pobytu właściciela pojazdu uznaje się za miejsce parkingowe, gdy pojazd jest zaparkowany średnio co najmniej dwa weekendy w miesiącu w kantonie pobytu posiadacza
Dostosowane tablic rejestracyjnych
Na żądanie i za opłatą można uzyskać (zależnie od dostępności) spersonalizowaną tabliczkę od niektórych kantonalnych serwisów samochodowych . Lista dostępnych tablic rejestracyjnych dostępna niektórych kantonach online lub bezpośrednio w urzędzie.
Uwaga na samochody w leasingu gdzie jest dodatkowa procedura ponieważ na dowodzie rejestracyjnym zapisane jest iz nie ma możliwości zmiany właściciela auta w Szwajcarii.
OC – ubezpieczanie odpowiedzialności cywilnej
Obowiązkowe ubezpieczenie OC docenisz, gdy jako posiadacz lub prowadzący pojazd wyrządzisz komuś szkodę, za którą nie musisz płacić z własnej kieszeni, jest to obowiązkowe ubezpieczenie w Szwajcarii.
Ubezpieczenie samochodu w Szwajcarii obejmuje dwa rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych:
- Obowiązkowe ubezpieczenie: ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (tak zwane ubezpieczenie OC)
- Dobrowolne ubezpieczenia, takie jak: autocasco (tak zwane ubezpieczenie AC, które dzieli się w Szwajcarii na „teilkasko” oraz Volkasko”), ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków kierowcy i pasażerów pojazdów mechanicznych (tak zwane ubezpieczenie NNW), ubezpieczenie assistance komunikacyjne, ubezpieczenie ochrony prawnej, ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą, ubezpieczenie bagażu i rzeczy osobistych podróżujących osób.
Twoje korzyści
Dobór najlepszego ubezpieczenia
Pełna ochrona
Szeroki zakres ubezpieczenia
Assistance
Indywidualne negocjacje kontraktu
Ubezpieczenie auta
Do przygotowania oferty ubezpieczenia auta potrzebne jest :
- Dane osobowe( imię, nazwisko, data urodzenia, dokładny adres w Szwajcarii, pozwolenie na pobyt)
- Dane auta pozycja 18. Oraz 24 ze Szwajcarskiego dowodu rejestracyjnego.
- 18. Stammnummer (N. Matricule)
- 24. Typengenehmigung (Reception par type)
- Data zdania egzaminu na prawo jazdy ( na odwrocie dokumentu)
- Jeżeli posiadasz już ubezpieczenie auta, a kontrakt dobiega końca za 6 miesięcy lub rok, prześlij polisę ubezpieczeniową do porównania.
FAQ
W jaki sposób mogę zmienić dane na polisie w trakcie trwania ubezpieczenia?
W przypadku zmiany danych (osobowych, adresu zameldowania lub danych dotyczących ubezpieczonego pojazdu) należy skontaktować się z Biurem Obsługi Klienta odpowiedniego dla Waszego Ubezpieczyciela. Jego dane znajdziecie na waszej polisie Ubezpieczeniowej.
Czy Zielona Karta jest jeszcze potrzebna?
Od naszego wejścia do UE możemy jeździć ze zwykłą polisą OC komunikacyjnego do wszystkich krajów członkowskich Unii oraz Islandii, Liechtensteinu, Norwegii, Chorwacji i Szwajcarii. Obecnie jest ona potrzebna na terenie następujących państw: Albania, Andora, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rumunia, Serbia i Czarnogóra, Tunezja, Turcja, Ukraina. Ważne jest to, że Zielona Karta nie jest respektowana w Rosji – potrzebne jest osobne ubezpieczenie, dostępne zazwyczaj na granicy.