Przyjazd do Szwajcarii to często wielka niewiadoma jeżeli chodzi o wiele dziedzin takich jak kwestie

  • rejestracji przyjazdu(meldunku)
  • kwestie celne
  • mieszkaniowe
  • wszystko co związane jest z kwestiami ubezpieczeniowymi.

Z naszej strony specjalizujemy się w dopasowaniu odpowiednich rozwiązań finansowych w Szwajcarii dla osób przeprowadzających się tutaj z planem pozostania na dłużej. 

Nikt z nas nie lubi wydawać ciężko zarobionych pieniędzy, ale czasami lepiej jest wydać mniejszą kwotę oraz być dobrze zabezpieczonym niż narażać się na potężne koszty i straty, gdy coś wydarzy się nie po naszej myśli. A jak wiemy w Szwajcarii koszty specjalistycznych porad czy też koszty samego utrzymania są potężne.

Zapewne zastanawiacie się jakie ubezpieczenia są najważniejsze z punktu widzenia osoby przyjeżdżającej do Szwajcarii. 

Wiele elementów jest obowiązkowych jakie musimy wybrać sami, inne lepiej mieć ponieważ koszty życia są w Szwajcarii bardzo wysokie. 

Ubezpieczenie zdrowotne

Ubezpieczenie zdrowotne, jest w Szwajcarii obowiązkowe. Składa się ono z ubezpieczenia podstawowego, które posiada wiele elementarnych braków (detale: https://ubezpieczenia-szwajcaria.pl/braki-w-podstawowym-ubezpieczeniu-zdrowotnym-w-szwajcarii/). Ubezpieczenie dodatkowe możemy posiadać w trzech wersjach:

  • Standardowa; zabezpieczająca najważniejsze braki w ubezpieczeniu podstawowym (minimum dla każdego)
  • Półprywatna; wyższa klasa ubezpieczenia z możliwością wybrania lekarza specjalisty w przypadku zabiegu lub operacji (ordynator, najlepszy specjalista w całej Szwajcarii w danej dziedzinie) oraz lepsze warunki w szpitalu można powiedzieć VIP.
  • Prywatne; możliwość wyboru lekarza (w kwestii zabiegu), fantastyczne warunki szpitalne, możliwość leczenia właściewie na całym świecie.

Każda osoba powinna posiadać przynajmniej ubezpieczenie dodatkowe na standardowym poziomie.

Koszt: W zależności od miejsca zamieszkania oraz wybranych opcji 250- 500 chf. W Szwajcarii są aż 42 regiony cenowe w związku z ubezpieczeniem zdrowotnym.

Ubezpieczenie Oc, mieszkania

Ubezpieczenie OC jest w większości przypadków obowiązkowe w momencie, kiedy wynajmujemy mieszkanie. A nawet jak nie jest obowiązkowe nie ruszyłbym się bez niego w Szwajcarii, patrząc na to ile wszystko kosztuje. Biorąc pod uwagę ubezpieczenie mieszkania jest to zabezpieczenie naszych rzeczy czyli meble, ubrania, elektronika itp. od spalenia, zalania oraz kradzieży, dodatkowo można również posiadać zabezpieczenie w przypadku kradzieży poza domem, a także wiele innych elementów ,które uzupełniają zapezpieczenie rodzinne.

Koszt: 200-500 chf

Ubezpieczenie prawne

Bardzo ważne dla osób, które nie znają perfekt języka lub nie znają prawa szwajcarskiego.

Bez tego ubezpieczenia nawet prosta sytuacja sporna, będzie wiązała się z kilkoma tysiącami franków kosztów.

Ma ono za zadanie bronić naszych interesów i pokrywać koszty adwokata w dziedzinach prywatnych oraz w ruchu drogowym (https://ubezpieczenia-szwajcaria.pl/category/ubezpieczenie-prawne/)

III filar, zabezpieczenie rodziny

75 % osób w Szwajcarii posiada zabezpieczenie dla siebie oraz własnej rodziny . Poteżne zalety podatkowe w Szwajcarii sprawiają ,że praktycznie każda opcja III filaru jest opłacalna. Oszczędności podatkowe średnio między 25-35% wpłaconej kwoty. Można sobie wyobrazić ,że wpłacając kwotę maksymalną (6826 chf w 2020 roku) możemy zaoszczędzić 1500-2000 chf rocznie)

Jest to najlepsze rozwiązanie, aby zabezpieczyć siebie, rodzinę, stworzyć oszczędności, a także płacić mniejsze podatki. Osoby nie korzystające z tej opcji płacą podatki „za innych” i tracą możliwość zysku dzięki odpisowi podatkowemu.

Koszt: Indywidualny wybór, minimum 100 chf.

Ważne:

Te cztery powyżej opisane ubezieczenia/rozwiązania finansowe w Szwajcarii powinien posiadać każdy kto pozostaje w Szwajcarii na kilka, kilkanaście lat lub jeszcze na dłużej. Wszystkie je należy dopasować do waszych potrzeb. W internecie bardzo często np. na comparis nie dopasujecie świadczeń ubezpieczenia dodatkowego, nie wybierzecie odpowiedniej dla was opcji ub. mieszkania, a III filar i zabezpieczenie rodziny niestety nie da się w ogóle porównać.

Kontakt

11 + 1 =