Aby ubiegać się o kredyt hipoteczny w Szwajcarii, zazwyczaj musisz posiadać kapitał własny w wysokości co najmniej 20% ceny zakupu przedmiotu. Bank lub firma ubezpieczeniowa pożyczy wtedy pieniądze na zakup nieruchomości. W związku z tym okresowo płacisz odsetki instytucji finansowej w Szwajcarii. Kredyt w Szwajcarii dzieli się na dwie części. Chociaż nie musisz koniecznie spłacać pierwszego kredytu hipotecznego, drugi kredyt hipoteczny jest amortyzowany w ratach przez określony z góry okres, zwykle 15 lat.

Oprócz kredytu hipotecznego i kapitału własnego, w Szwajcarii przy zakupie jakiejkolwiek nieruchomości naliczane są dodatkowe koszty zakupu w postaci podatków i opłat. W zależności od kantonu wahają się od 1% do 5% ceny zakupu. Możemy się tutaj spotkać z dużymi różnicami jeżeli chodzi o kantony.

Możliwe koszty dodatkowe
– Podatek od przeniesienia własności nieruchomości w Szwajcarii
– Opłaty notarialne
– Opłaty za księgi wieczyste
– Opłaty związane z hipoteką tzw. Frais liés à la cédule hypothécaire

Jeżeli chodzi o kwestie podatkowe w dziedzinie nieruchomości w Szwajcarii tutaj czas oczekiwania na tego typu opłaty mogą być bardzo długie nawet kilka miesięcy. Dlatego w Szwjcarii będziemy widzieli zdecydowaną różnicę w porównaniu z Polską ,gdzie opłaty pobierane są praktycznie w trakcie spotkania z notariuszem.

Nasza rada: skonsultuj się z odpowiednim kantonem i unikaj przykrych niespodzianek.

Nieruchomości w Szwajcarii