Wielu naszych klientów podczas rozmowy z nami zastanawia się nad sensem posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności prawnej, czyli Rechtsschutzversicherung w Szwajcarii . Czy rzeczywiście jest ono potrzebne? A może to kolejny wymysł, że naciągnąć mnie na dodatkowe koszta? Poniżej w kilku zdaniach czym ono jest i jakie są korzyści z jego posiadania.

Rechtsschutzversicherung czyli ubezpieczenie ochrony prawnej – to prywatna umowa ubezpieczeniowa, której celem jest ochrona ubezpieczonego przed konsekwencjami finansowymi sporów prawnych. Klient objęty jest ochroną w zakresie od doradztwa, przez pomoc prawną, aż do przejęcia sporów prawnych i opłat prawnych.

Prawne zabezpieczenie składa się z dwóch elementów : ubezpieczeń prywatnych oraz ubezpieczenie transportu (w ruchu drogowym)

Co oznacza Privatrechtsschutz (ochrona praw prywatnych)?

Najprościej rzecz ujmując Privatrechtsschutz – prywatne ubezpieczenie ochrony prawnej – zapewnia ochronę finansową w sporach sądowych w prawie prywatnym.

Na przykład w sprawach prawnych z zakresu prawa najmu lub prawa własności mieszkaniowej i gruntowej, prawa pracy oraz wszelkich umów kontraktowych. Przykład: Pracodawca nie zawarł w wypłacie części wynagrodzenia. (np. Kinderzulage). Po jakimś czasie orientujemy się w tej sytuacji. Kontakt z ubezpieczycielem, zgłoszenie incydentu i przejęcie przez ubezpieczyciela naszej sprawy. W konsekwencji – pracodawca jest zobowiązany do nadpłacenia zaległych należności.

Co natomiast oznacza Verkehrsrechtsschutz (ochrona praw ruchu drogowego)?

Verkehrsrechtsschutz – ubezpieczenie ochrony ruchu drogowego – jak sama nazwa mówi, zapewnia ochronę finansową w sporach prawnych w ruchu drogowym.

Na przykład w sprawach prawnych po wypadku drogowym lub w sporach przy zakupie, leasingu lub naprawie pojazdu. Przykład: Kupujemy samochód. Wszystko wygląda dobrze jednak po kilku dniach okazuje się, że nabyty przez nas pojazd ma ukryte wady, co zostało zatajone przez sprzedającego. Kontaktujemy się z ubezpieczycielem, przesyłamy odpowiednie dokumenty i sprawa zostaje przejęta przez ubezpieczalnie. Konsekwencja – odstąpienie od umowy i zwrot poniesionych przez nas kosztów.

Co to Kombi-Rechtsschutz

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem na rynku jest tzw. Kombi-Rechtsschutz – czyli połączenie w jedno Privatrechtsschutz oraz Verkehrsrechtsschutz. Warto wspomnieć, że nie cena ubezpieczenia powinna wpływać na decyzję o jego wyborze; najdroższa oferta nie zawsze jest najlepsza: ponieważ przepisy dotyczące ochrony prawnej są regulowane inaczej dla każdego ubezpieczenia (na korzyść lub na niekorzyść klienta). Oprócz porównania cen warto zatem dokładnie przyjrzeć się różnym ofertom.